»»» ممنون که از وبلاگ من دیدن میکنید،یادگاریهای شما دلگرمی برای ادامه کار هست پس نظر یادتون نره «««

–––•(-•سکوت•-)•––– - دلایل طلاق ...

جمعه 2 مرداد 1388

دلایل طلاق ...

نویسنده: اشکان   طبقه بندی: مختلف، 

 

دلایل طلاق ...

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان در میزگرد تخصصی «بررسی ابعاد اجتماعی طلاق» هشدار داد كه 48 درصد از جداییها در پنج سال نخست زندگی مشترك روی می دهد.
محمد اسحاقی پیشنهاد داد كه برای كنترل و پیشگیری از افزایش این پدیده و آسیبهای ناشی از آن، تدوین برنامه ای جامع ضروری به نظر می رسد. این هشدار به نوعی دیگر، چندی پیش از سوی سازمان ثبت احوال كشور نیز اعلام شده بود كه ظرف سه ماهه اول امسال تعداد 24 هزار و 663 مورد واقعه طلاق به ثبت رسیده است. این در حالی است كه دكتر حبیب ا... مسعودی فرید، متخصص پزشكی اجتماعی و از مسؤولان سازمان بهزیستی هم در گفتگو با ایرنا یادآور شد كه از هر 100 زوج جوان 25 نفرشان به دلایلی نظیر دشواریهای اقتصادی و یا مسایل فرهنگی از هم جدا می شوند.

به گفته وی، 30 درصد این جداییها در سال اول و 50 درصد پس از گذشت پنج سال از شروع زندگی مشترك انجام می گیرد. 

 به راستی چرا بنیان خانواده این روزها تا به این حد شكننده به نظر می رسد؟ چگونه است دختر و پسری كه با هزار امید و آرزو سر سفره عقد می نشینند، بعد از چند ماه یا چند سال، دل از یكدیگر می برند و عطای با هم بودن را به لقایش می بخشند؟
شهلا ملتی، حقوقدان كه خود مسؤولیت یكی از دفاتر وكالت، داوری و حكمیت را برعهده دارد، درباره علل كاهش دوام زندگی خانوادگی در بین زوجهای جوان به خبرنگار ما می گوید: برخلاف خیلی از همكارانم كه وجود اعتیاد یا فقر اقتصادی شوهر و... را دلیل افزایش طلاق می دانند، من معتقدم كه در وهله اول آماری كه ارایه می شود پایه صد درصد علمی ندارد و باید آن را نسبی به حساب آورد و در وهله بعد تجربه به من نشان داده كه اكثر مراجعه كنندگان به مراكز مشاوره، دفاتر وكالت یا دادگاهها زوجهایی هستند كه به دلایل متعددی غیر از این دو دلیل، قصد جدایی دارند.
نكته مهم اینكه در میان این زوجهای جوان زنان و مردان تحصیلكرده نیز كم نیستند كه با وجود تقبل هزینه و زحمت زیاد، اغلب در گرفتن طلاق با شرایطی كه موردنظر خودشان بوده، ناموفق مانده اند.

خرده معلومات حقوقی!
همین مدرس دانشگاه در ادامه تصریح می كند: متأسفانه گروهی از خانمهای ما درك ناقص و حتی نادرستی نسبت به مسایل حقوقی پیدا كرده اند. آنها تصور می كنند كه با وقوع كوچكترین ناملایمتی در زندگی مشترك باید از مواد قانونی برای حل و فصل مشكلشان كمك بگیرند، بنابراین با مراجعه به وكیل یا مشاور حقوقی خواستار راه حلی می شوند تا هر چه زودتر در دادگاه به موفقیت برسند. حال آنكه اگر زن خواستار طلاق باشد با توجه به دلایل درخواست، اثبات مسأله فرق می كند و زمان زیادی را می طلبد، البته در شرایطی كه مرد طبق ماده 1133 قانون مدنی درخواست كننده باشد با سرعت بیشتری این روند طی می شود، چون حق طلاق طبق قانون با مرد است. در نتیجه بسیاری از جداییها در حال حاضر به صورت توافقی انجام می گیرد كه همین مسأله خود در بسیاری از موارد سبب تضییع حقوق زن می شود، به این ترتیب كه دادگاه ابتدا همسران را دعوت به آشتی و سازش می كند و در صورتی كه بر عدم ادامه زندگی مشترك پافشاری داشته باشند، ظرف دو روز حكم طلاق آنها صادر می شود.

منافع از دست رفته زنان
شهلا ملتی، سپس به این نكته اشاره می كند كه در صورت موفقیت در اخذ طلاق، آن هم با گذشتن زن از گرفتن مهریه و یا سایر حقوق قانونی خویش، همچنان مشكلات چنین زنی در محیط خانواده و جامعه به دلایل مختلف ادامه خواهد داشت كه در مجموع به نفع زن نیست.
همین حقوقدان با تكیه بر نقش وكلا و مشاوران در راهنمایی مناسب زوجهای جوان مراجعه كننده به دفاتر حقوقی می گوید: در حال حاضر ما با زنان و مردانی مواجه هستیم كه به محض برخورد با كوچكترین نارسایی در زندگی مشترك تقاضای جدایی دارند، اما ما به عنوان مشاور یا وكیل باید با بیان حقایق تلخی كه پس از طلاق دامنگیر خانواده و به خصوص فرزند یا فرزندان آنها می شود، به آنها وقت كافی بدهیم تا خوب موضوع را برای خود سبك و سنگین كنند و به عواقب راهی كه در آن قدم خواهند گذاشت، پی ببرند.
وی ادامه می دهد: من به هنگام مراجعه خانم یا آقای مضطرب و عصبی به دفتر وكالت طی چند جلسه با او به صحبت می پردازم و پرونده اش را برای انجام امور مربوط به درخواست طلاق به جریان نمی اندازم، شاید این كار از لحاظ مالی به ضرر من و همكارانم تمام شود، اما از نظر معنوی چون شالوده یك زندگی مشترك با عجله از هم نپاشیده است، احساس خرسندی می كنم. به همین دلیل نیز تاكنون چندین مورد آشتی و بازگشت موفقیت آمیز به كانون خانواده داشته ایم. البته در مواردی كه به دلیل عمق مشكلات هیچگونه باب سازشی برای طرفین باز نباشد، ما نیز كار تنظیم دادخواست و روند امور مربوط به آن را آغاز می كنیم.
این حقوقدان یكی از راههای كاهش میزان طلاق را افزایش مراكز مشاوره ای رایگان برای زوجهای جوان از سوی دولت یا قوه قضاییه می داند و می گوید: هر چه از فروپاشی كانون خانواده پیشگیری كنیم، كمتر شاهد بروز آسیبهای اجتماعی از جمله فرار نوجوانان، حضور كودكان خیابانی در جامعه، اعتیاد، بزهكار، تشدید ناهنجاریهای روانی و... خواهیم بود.

تغییر الگوپذیری نسل جوان
ندا دیلمی، كارشناس ارشد مشاوره كه خود مدیریت مركز مشاوره خانواده متعادل را نیز برعهده دارد، ضمن تأكید بر نقش مشاوره صحیح در زندگی زناشویی به گزارشگر ما می گوید: تغییرات سریع ناشی از صنعتی شدن و فاصله گرفتن هر چه بیشتر از زندگی سنتی سبب ایجاد تغییراتی در الگوپذیری و الگوسازی نسل جوان شده است، البته این مختص كشور ما نیست و همه كشورها در جریان گذر از مرحله سنتی به مدرن با این موضوع رویارو بوده اند.
وی معتقد است: در گذر از این فرایند سریع افراد دچار نوعی گمگشتگی می شوند كه این حالت در مورد جوانان و نوجوانان نمود شدیدتری دارد كه یكی از تبعات آن سست شدن روابط اجتماعی و كاهش همبستگی عاطفی میان افراد است و در بسیاری از موارد به شكل ناسازگاری با محیط و در بین اعضای خانواده خود را نشان می دهد.
دیلمی یادآور می شود: شتاب این تحولات كه زمانی خانواده را از حالت گسترده به هسته ای تبدیل كرده بود، اكنون به شكل خانواده كپسولی تغییر حالت داده است، كه متأسفانه یكی از دلایل افزایش نرخ طلاق در بیشتر كشورهای دنیا نیز همین امر است.
به گفته این كارشناس ارشد، در سال 2002 میلادی در روسیه نرخ طلاق نسبت به سال قبل از آن 38.2 درصد افزایش داشته است. در چین نیز طی 15 سال (1995-1980) نرخ طلاق از چهار درصد به 26 درصد رسیده و در ژاپن اكنون از هر سه ازدواج یكی منجر به طلاق می شود.
به گفته وی، این آمار در آمریكا 40.6درصد و در انگلستان 30 درصد می باشد، بنابراین عدم دوام زندگی خانوادگی خطری است كه همواره همه افراد را فارغ از نژاد و ملیت و... تهدید می كند.
دیلمی تصریح می كند: به طور حتم همه افراد توانایی حل مشكلات را دارند، یعنی می توانند فكر كنند، تصمیم بگیرند، ثبات رفتار داشته باشند و حتی تغییر رفتار بدهند، اما در این راه ممكن است دچار اشتباه شوند. به سرعت یا به كندی تصمیم گیری كنند و نیروی زیادی صرف این تصمیم گیریها بكنند و در نتیجه یك مشاور خوب می تواند قبل از هر اقدام غیرمنطقی یا عجولانه ای به افراد در این زمینه كمك كند.

حضور متخصصان در دانشگاههای خانواده
در حالی كه آمار بیانگر كاهش سن طلاق و فروپاشی بنیان خانواده طی سالهای اولیه ازدواج است، مدیركل آسیبهای اجتماعی سازمان بهزیستی در گفتگو با خبرگزاری مهر اظهار داشته است: به منظور برقراری سازش میان زوجین و كاهش طلاق، گروههای متخصص در «دادگاههای خانواده» مستقر شده اند.
سیدحسن موسوی در خصوص بحران طلاق در استان تهران یادآور شده است: با توجه به وضعیت حاد طلاق در استان تهران و با بررسیهای كارشناسانه ای كه در این زمینه انجام گرفته، در مورد استقرار تیمهای متخصص در دادگستری اقدام شده است.
وی اضافه كرده است: با دادگستری هماهنگی لازم انجام گرفته و پنج گروه متخصص در دادگاههای خانواده مستقر شده اند.
به گفته وی، در شهرستانهای ورامین و شهر ری نیز دو تیم متشكل از روانشناس، مشاور، مددكار و... مستقر شده اند كه ضمن صحبت با زوجهای مراجعه كننده در بسیاری از موارد سبب سازش میان آنها می شوند.

وجود تضادهای فرهنگی و فكری
به گفته كارشناسان علوم اجتماعی، یكی از دلایل عمده بروز طلاق در سالهای نخست زندگی مشترك وجود تضادهای فكری و فرهنگی بین زن و مرد و مداخله های مستقیم و غیرمستقیم نزدیكان در زندگی آنهاست.
آنها تغییر در نوع نگرش جامعه نسبت به مسایل اقتصادی و اجتماعی را یكی از دلایل سست شدن پایه های زندگی مشترك به ویژه در سالهای نخست می دانند و معتقدند كه ترویج تفكر مادی گرایانه و افزایش چشم و همچشمی بین خانواده ها از جمله در تعیین مهریه های سنگین و جهیزیه های پرتجمل فشار مالی و روانی زیادی را به خانواده ها وارد می كند و سبب افزایش تنش و اختلاف از همان روزهای آغازین زندگی زوجهای جوان و والدین آنها می شود.

شركت در كلاسهای مهارتهای زندگی
دكتر عبدالمجید وهابی، روانشناس در همین باره به گزارشگر ما می گوید: قبول مسؤولیت مشترك امری است كه تا دختر و پسر به طور كامل آن را نپذیرند، بهتر است اقدام به ازدواج نكنند.
این روانشناس شركت جوانان را در دوره های آموزش مهارتهای زندگی و دقت خانواده ها در تناسب فكری و فرهنگی فرزندانشان در زمان خواستگاری و قبل از شروع زندگی را از راههای پیشگیری از فروپاشی بنیان خانواده ذكر كرد.

نظرسنجی

  شما طرفدار کدام تیم لیگ برتری هستید؟


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو