»»» ممنون که از وبلاگ من دیدن میکنید،یادگاریهای شما دلگرمی برای ادامه کار هست پس نظر یادتون نره «««

–––•(-•سکوت•-)•––– - ۲۵ ترفند فوتوشاپ

جمعه 2 مرداد 1388

۲۵ ترفند فوتوشاپ

نویسنده: اشکان   طبقه بندی: کامپیوتر (IT)، 

www.Jalalposter.ir

کسانی که به گرافیک و نرم افزارهای آن علاقه دارند حتما نام فتوشاپ ، نرم افزار معروف Adobe  را زیاد شنیده اند. شاید بسیاری این نرم افزار را بهترین برنامه برای اصلاح و تغییرات عکس های خود بدانند. پس دست به کار شوید و  ۲۵  ترفند بسیار مفید درباره این نرم افزار را بیاموزید.

 

www.Jalalposter.ir

کسانی که به گرافیک و نرم افزارهای آن علاقه دارند حتما نام فتوشاپ ، نرم افزار معروف Adobe  را زیاد شنیده اند. شاید بسیاری این نرم افزار را بهترین برنامه برای اصلاح و تغییرات عکس های خود بدانند. پس دست به کار شوید و  ۲۵  ترفند بسیار مفید درباره این نرم افزار را بیاموزید.

● نکته  ۱  :

▪ چگونه یک قسمت از یک سند را که از چند لایه تشکیل شده کپی کنیم :
وقتی منطقه ای از یک سند را انتخاب کنید و برای انجام عمل کپی کلیدهای Ctrl+C  را می فشارید آن منطقه تنها از لایه انتخابی کپی می شود . اما اگر شما بخواهید از تمام اجزای لایه ها در آن قسمت در یک لایه جدید کپی داشته باشید می توانید با افزودن کلید Shift  به کلیدهای Ctrl+C  این کار را انجام دهید .

● نکته  ۲  :
▪ اسناد خود را در کنار هم مشاهده کنید :
در ابتدای تاریخ فوتوشاپ ( زمان زندگی دایناسورها ) وقتی تعدادی سند را باز می کنید فوتوشاپ آنها را به صورت جلوی هم نمایش می دهد . یعنی تصاویر یکی پس از دیگری در جلوی هم باز می شوند که این روش Cascading  نام دارد . اما اگر بخواهید به طور مثال  ۴  تصویر باز شده خود را کنار هم قرار دهید کافیست از منوی Windows  منوی Documents  را باز کرده و گزینه Tile  را انتخاب کنید .


● نکته  ۳  :
▪ حالت ارائه طرح به مشتری در فوتوشاپ :
زمان آن فرا رسیده که طرح نهایی خود را به مشتری نشان دهید اما دوست ندارید مشتری بداند که شما با فوتوشاپ کار کرده اید . دلیل این امر این است که مشتری بلافاصله میگوید : (( با فوتوشاپ کار می کنید ؟ همسایه من هم این برنامه را دارد )) و معنای این حرف این است که پس همسایه من هم می تواند این طرح را بدون صرف هزینه برایم انجام دهد . برای اینکه بتوانید از حالت ارائه تصویر در فوتوشاپ بهره بگیرید می توانید کلید F  را در صفحه کلید دو بار فشار داده و یک بار کلید Tab  را بزنید .
مشاهده می کنید که دور طرح را زمینه ای سیاه پوشانده و منوها حذف شده اند.


● نکته  ۴  :
▪ رفت و آمد بین اسناد :
اگر با بیش از یک سند کار می کنید می توانید با فشردن کلیدهای Ctrl+Tab  بین اسناد رفت و آمد کنید .


● نکته  ۵  :
▪ مشاهده لایه فعال و مخفی کردن بقیه لایه ها :
اگر سند چند لایه ای دارید می توانید تنها لایه ای را که روی آن کار می کنید مشاهده کنید . این کار را می توانید با فشار کلید Alt  و کلیک روی آیکن چشم در پالت Layers  لایه مورد نظر انجام دهید . برای مشاهده مجدد تمامی لایه ها این کار را دوباره تکرار کنید .


● نکته  ۶  :
▪ ایجاد انتخابهای دایره شکل :
زمانی که یک دایره رسم می کنید فوتوشاپ دایره را به طور پیش فرض از نقطه ای که کلیک می کنید رسم می کند . شما می توانید با نگاه داشتن کلید Alt  در زمان رسم دایره ، دایره را از مرکز رسم نمائید . اگر می خواهید دایره شما کاملا گرد باشد می توانید از کلید Shift  استفاده کنید .


● نکته  ۷  :
▪ حذف راهنماهای خط کشی :
اگر در طرحتان ده ها راهنما برای خط کشی دارید و اکنون قصد حذف کردن آنها را دارید لازم نیست آنها را یکی یکی به بیرون از محیط سند درگ کنید ، بلکه می توانید از منوی View  گزینه Clear Guides  را انتخاب کنید .


● نکته  ۸  :
▪ تغییر تنظیمات Quick Mask  :
اگر می خواهید رنگ قرمز در محیط Quick Mask  محل انتخاب شما باشد یا اگر می خواهید از رنگ دیگری برای محیط Quick Mask  استفاده کنید کافی است بر روی آیکن آن دابل کلیک کنید

 

● نکته  ۹  :
▪ حرکت لایه انتخابی در بین لایه ها :
با استفاده از کلید ]+Ctrl  می توانید لایه انتخابی خود را به زیر لایه زیرین خود انتقال دهید و با کلید [+Ctrl  می توانید لایه انتخابی را به بالای لایه های بالایی انتقال دهید .


● نکته  ۱۰  :
▪ مخفی کردن حالت انتخاب :
برای این کار کافی است پس از انجام عمل انتخاب کلیدهای Ctrl+H  را بفشارید . در این حالت انتخاب شما حذف نمی شود بلکه تنها از دید پنهان می گردد و با هر بار نگاه داشتن کلید موس بر روی آن یا درگ کردن آن دوباره ظاهر می گردد .


● نکته  ۱۱  :
▪ خلاص شدن از پیکسل های لبه ای سیاه یا سفید :
اگر روی تصویری با ترکیبی از عکس های مختلف کار می کنید و تصویری را به آن اضافه می کنید که دارای زمینه سفید یا سیاه بوده است احتمالا لبه های آن دارای پیکسل های سفید یا سیاه است . برای خلاص شدن از این پیکسل ها از منوی Layer  گزینه Matting  و سپس بسته به رنگ مورد نظر یکی از گزینه های Remove White Matte  یا Remove Black Matte  را انتخاب کنید .


● نکته  ۱۲  :
▪ RGB  و CMYK  را همزمان ببینید :
اگر در حال کار روی یک سند RGB  هستید و می دانید که تصویر به منظور چاپ در آخر به حالت CMYK  در خواهد آمد ، برای مشاهده تصویر نهایی در حالت CMYK  و مقایسه آن با سند RGB  فعلی می توانید از منوی Windows  گزینه Document  و سپس New Windows  را انتخاب کنید . با این کار یک نمای دیگر از سند موجود باز می شود . به سند اصلی خود برگردید و به کار خود ادامه دهید . مشاهده می کنید که آنچه انجام می دهید روی سند CMYK  شده نیز اعمال می شود .


● نکته  ۱۳  :
▪ راهنما ی خط کشی را در محل دلخواه خود قرار دهید :
اگر محل دقیقی را که می خواهید خطوط راهنما را روی آنها قرار دهید می دانید می توانید با استفاده از منوی View  و گزینه New Guide  و وارد کردن محل قرارگیری آنها در کادر محاوره این خطوط را در محل دقیق خود قرار دهید .


● نکته  ۱۴  :
▪ برگرداندن آخرین انتخاب :
اگر انتخابی انجام داده اید و سپس از انتخاب خارج شده اید و حال پس از انجام یک سری عملیات متوجه شده اید که به انتخاب خود نیاز دارید ، در صورتی که انتخاب دیگری پس از آن انجام نداده باشید می توانید با انتخاب Reselect  از منوی Select  آخرین انتخاب خود را ظاهر کنید .


● نکته  ۱۵  :
▪ تولید کپی ها :
زمانی که دکمه یا زبانه یا هر چیز دیگری به وجود آوردید می توانید به سرعت آن را کپی کرده و به تعداد زیاد تکثیر کنید . ابتدا کلید Ctrl  را نگه دارید و سپس روی لایه ای که می خواهید آن را کپی کنید کلیک نمائید . ( این کار انتخابی پیرامون هر آنچه در لایه است ایجاد می کند.) ، سپس Alt+Ctrl  را نگه دارید و هر تعدادی که می خواهید درگ کنید .


● نکته  ۱۶  :
▪ سریعترین راه از پیوند خارج کردن لایه ها :
اگر تعداد زیادی از لایه ها را به هم پیوند( Link  ) کرده اید و می خواهید سریعا آنها را از حالت پیوند خارج کنید فقط کافی است کلید Alt  را نگه دارید و مستقیما روی آیکن قلموی کوچک در دومین ستون کنار لایه فعال کلیک کنید . این کار بلافاصله تمام لایه های متصل شده به لایه مذبور را از حالت پیوند خارج می کند .


● نکته  ۱۷  :
▪ برگشت به حالت های پیش فرض فوتوشاپ :
احساس می کنید که می خواهید تمام تنظیمات فوتوشاپ به حالتی که Adobe  در ابتدا تنظیم کرده بود برگردد ؟ Shift+Alt+Ctrl  را نگه دارید و سپس فوتوشاپ را ببندید .
یک کادر محاوره از شما می پرسد که آیا می خواهید تنظیمات فوتوشاپ به صورت پیش فرض برگردد .


● نکته  ۱۸  :
▪ چطور متن های کوچک خود را بسازیم تا در وب واضح باشند :
این امکان که Anti-Aliasing  نام دارد در نوار Options  ابزار تایپ قرار دارد که با دو عدد حرف a  در کار یکدیگر نشان داده شده ست و حالت پیش فرض آن بر روی گزینه Sharp  است . شما می توانید با تغییر این گزینه ها فونت کوچک خود را واضح تر کنید .


● نکته  ۱۹  :
▪ ترسیم خطوط مستقیم :
اگر در ترسیم خطوط مستقیم با ابزارهای فوتوشاپ مشکل دارید در هنگام رسم این خطوط کلید Shift  را نگه دارید .


● نکته  ۲۰  :
▪ خط راهنمای خط کشی را تغییر جهت بدهید :
اگر یک خط راهنمای خط کشی افقی دارید و می خواهید سریعا آن را تبدیل به یک خط راهنمای عمودی نمائید کافی است کلید Alt  را نگه داشته و بر روی خط راهنما کلیک کنید .


● نکته  ۲۱  :
▪ ایجاد لایه جدید در زیر لایه انتخابی :
کافی است هنگام کلید بر روی آیکن New Layer  کلید Ctrl  را نگه دارید .


● نکته  ۲۲  :
▪ حذف لکه ها یا خراش های تصویر :
اگر تصویری دارید که سطح آن دارای لکه ، نقاط یا خراشهایی است یک ترفند کوچک برای حذف آنها وجود دارد . روی ابزار Blur  کلیک کنید. در نوار Options  میزان Opacity  ابزار را روی  ۲۰  % تنظیم و حالت Blend  را به Lighten  تغییر دهید و شروع به نقاشی روی خراش ها کنید . پس از چند ضربه متوجه می شوید که خراش ها به تدریج ناپدید می شوند .


● نکته  ۲۳  :
▪ ادغام لایه های مرئی در یک حرکت :
برای این کار کافی است کلید های Ctrl+Shift+E  را همزمان فشار دهید .


● نکته  ۲۴  :
▪ گردش روی تصویر :
در حالت Full Screen  برای پرش به بالای تصویر کلید PageUp  و برای پرش به پائین تصویر کلید PageDown  را فشار دهید . برای پرش به سمت چپ تصویر کلید Ctrl+PageUP  و برای پرش به سمت راست تصویر کلید Ctrl+PageDown  را فشار دهید . برای پرش به گوشه بالای سمت چپ کلید Home  و برای پرش به گوشه پائین سمت راست کلید End  را فشار دهید .


● نکته  ۲۵  :
▪ کنترل Tracking :
Tracking  عبارت است از فضای بین یک گروه از حروف یا کلمات . برای تنگ کردن این فاصله به صورت بصری ( نه به صورت عددی ) یعنی حذف فاصله بین یک گروه از حروف ، ابزار Type  را بردارید و متن را هایلایت کنید و سپس کلید جهت چپ + Alt  را برای کم کردن فاصله و کلید جهت راست + Alt  را برای اضافه کردن این فاصله فشار دهید .


 

نظرسنجی

  شما طرفدار کدام تیم لیگ برتری هستید؟


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو